Od rozhodnutí k jednání se šéfem | Jak si říci o zvýšení platu

Článek číslo 3. z pětidílné série.

V minulých dvou dílech jsem sdílela tipy, co udělat pro to, abyste se při rozhodování o tom, zda začít jednat o zvýšení platu, neřídili jen na základě pocitů.

Odvádíte svou práci dle očekávání firmy nebo dokonce nad rámec očekávání? Neodpovídá vaše odměna zvyklostem trhu? Není tento rozdíl kompenzován jinými benefity, rozvojovými možnostmi či nadstandardní spokojeností v práci? Pak je načase si říci o lepší peníze. Než zaklepete na dveře svého šéfa, připravte si odpovědi na 5 klíčových otázek.

  1. O jak velké zvýšení si řeknu?
  2. Na čem svou žádost postavím?
  3. Kdy si o zvýšení řeknu?
  4. S kým budu o zvýšení jednat?
  5. Jak budu reagovat, pokud mi můj nadřízený nebude chtít nebo moci vyhovět?

O jak velké zvýšení si řeknu? Na čem svou žádost postavím?

O jak velkém navýšení se rozhodnete jednat a na čem svou žádost postavíte, jsou dvě úzce propojené nádoby. Nebudu zde přepisovat triky profesionálních vyjednavačů, kvalitních knih na toto téma je spousta. Řídit se jimi však chce cvik a Vy se potřebujete cítit komfortně. Doporučuji k celé věci přistoupit sebe-vědomě a spíše než manipulovat a zkoušet různé triky, je lepší stát nohama pevně na zemi. Znát svou hodnotu, otevřeně a v klidu diskutovat o možnostech. Proto ta důkladná příprava.

Řekněte si o konkrétní částku, to, že chcete „něco“ přidat nezní moc promyšleně. Doporučuji si cílovou částku nastavit v rozmezí, ve kterém budete spokojeni, když se na ni dostanete. Rozmezí druhé straně naznačuje, že jste připraveni diskutovat, navíc dává oběma stranám šanci se na jednání i po něm cítit OK. Je také fajn si uvědomit, zda částka, o kterou budete usilovat, spíše pokrývá inflaci od posledního zvýšení, nebo zda jste se rozhodli usilovat o velmi výrazné navýšení. V neposlední řadě také mít promyšleno, zda jsou s Vaší žádostí a její výší spojena nějaká rizika. Do jaké míry jste připraveni je podstoupit?

Pro svou argumentaci mějte skvěle poskládaný dobrý příběh. Vyhněte se srovnávání s kolegy, hraní na city a zdůvodňování postaveném na potřebě vyššího objemu peněz, protože děti studují, potřebujete větší byt nebo vám dosloužilo auto. Byť vše výše zmíněné pro vás může být výbornou motivací, se kterou do jednání jdete, mějte na paměti, že firma Vás neplatí podle toho, kolik spotřebujete, ale kolik vytvoříte.

To, že odvádíte kvalitní práci, mějte podloženo posledním pravidelným hodnocením, plněním KPI či dalšími poklady. Nemáte-li nic takového na papíře, je vhodné začít tím, že vám nadřízený potvrdí, že máte stejný náhled na kvalitu odváděné práce.

Nemusím jistě zmiňovat, že čím vyšší navýšení, tím potřebujete silnější argumenty. Nebojte se (a nebuďte pohodlní) mít své úspěchy stručně sepsané, ideálně i kvantifikované. Jak z pohledu nárůstu obratu, úspor či zvýšení kvality (například, „Tím, že jsem zavedl abc, se dlouhodobě snížily náklady v mém oddělení o xy%). A to nejen za poslední období, ale projděte své poznámky a kalendář za celé období, ke kterému se potřebujete odkazovat. Jsem si jistá, že překvapíte sami sebe, o kolik toho je víc, než když se budete narychlo a zběžně vzpomínat. Odkazování se na prokazatelné výsledky je pádnější, než když budete sdílet, co se chystáte dělat v budoucnu a s jakým očekávaným dopadem, byť i tento způsob může přinést efekt. Tím spíš, pokud Váš nadřízený ví, že u Vás neplatí „sliby-chyby“.

Někdy také můžete být v situaci, kdy víc než pár set k výplatě uvítáte flexibilnější pracovní dobu nebo příspěvek na vzdělání. Mají-li pro Vás takové změny hodnotu, zahrňte je do své vyjednávací strategie.

Kdy si o zvýšení řeknu?

Jsou dvě nejvhodnější období, kdy si říci o zvýšení. Jedním je, když nadřízený připravuje rozpočty na další rok. Druhým, když se Vám povede dokončit náročné úkoly, tím spíš pokud jste je dělali nad rámec standardního popisu práce. Tímto časováním limitujete překvapení na straně nadřízeného a zvyšujete šanci, že bude mít z čeho brát. Kdo zažil jednání o platu v roli nadřízeného, jistě mi dá za pravdu, že i z pozice šéfa se jedná o emocionálně náročné jednání.

I proto doporučuji si za tímto účelem sjednat schůzku s jasně danou agendou. Budou-li dobře připraveny obě strany, snáze se doberete k výsledku hned na prvním jednání. Pokud znáte svého nadřízeného natolik a víte, že jedná spíše impulzivně a jeho rozhodování ovlivňuje i jeho/její nálady, pak je samozřejmě lepší počkat na „vhodný“ okamžik. I tak ale využijte veškeré argumenty, které jste si připravili.

S kým budu o zvýšení jednat?

Pokud Váš šéf nemá rozhodovací pravomoc, je Vaše pozice těžší. Nejprve musíte tedy přesvědčit jeho, že Vaši žádost postoupí dále. O to důležitější je mít argumenty sepsané v takové podobě, abyste mu usnadnili přípravu na takové jednání. I když víte, že Váš šéf to nerozhodne sám, nedoporučuji ho vědomě obcházet, je lepší v něm mít spojence. Dohodněte si jasné kroky, co a do kdy je potřeba udělat a kdy Vás bude o výsledku informovat. Snáze se Vám pak bude připomínat, kdyby nastalo dlouhé mlčení.

Rozhodnete-li se z nějakých důvodů jít rovnou o patro výš, zvažte, zda ho o tom nebudete alespoň informovat.

Situace, kdy si říkáte o zvýšení platu, protože máte v ruce konkurenční nabídku nebo jste se stali (byť krátkodobě) nenahraditelnými, lehce zavánějí vydíráním a buďte obzvlášť opatrní, jak jednání uvedete a jak k němu budete přistupovat. Může se stát, že Vám šéf vyhoví, ale může to poznamenat vzájemný vztah nebo formu spolupráce do budoucna.

Jak budu reagovat, pokud mi nadřízený nebude chtít nebo moci vyhovět?
Jako ve všem je užitečné mít připravený záložní plán resp. vědět, kam až jste připraveni jít. Pracujte s výše zmíněnými nefinančními benefity, „tlačte na pilu“ jen tak hluboko, abyste mohli i nadále spolupracovat. Nebojte se ptát.

Pokud je jasné, že tentokrát neuspějete, položte klíčovou otázku „Co konkrétně mohu udělat pro to, aby mi byl plat v budoucnu navýšen?“ A nezapomeňte se domluvit, kdy a za jakých podmínek se k jednání vrátíte.

Příště se podíváme na to, jak si pro jednání o navýšení platu můžete napumpovat sebevědomí a cítit se komfortně.

Romana Tichá

P.s.: Nechcete přijít o další článek? Staňte se fanoušky mé stránky na facebooku nebo se přihlaste k odběru novinek.

Komentáře