Článek číslo 5. z pětidílné série.
Jednání o navýšení platu je za Vámi. Co dál? Možná si říkáte, proč tato minisérie neskončila dílem věnujícímu se jednání o platu. Většina lidí uznává, že je dobré být připraven, a v prvních čtyřech dílech této série k tomu našli cílenou inspiraci. Často se však zapomíná na důležitost vyhodnocení aktivity, a proto pro mnoho z nás končí vyjednávání po zavření dveří. Možná nám pak chvíli dělá radost zvýšený plat, nebo se naopak užíráme tím, že jsme nedostali tolik, o kolik jsme žádali. To je sice lidské, ale je to velká škoda. Vyhodnocení průběhu jednání a dobře naplánovaný follow-up zmírní emoce a nastaví Vám další směr. A to nejen při jednání o platu.
Přidali Vám? Gratuluji.
I v tomto případě doporučuji si zpětně v hlavě projít rozhovor a udělat si poznámky, co se Vám povedlo a co třeba trochu skřípalo. V budoucnu jako když to najdete. Jsou-li s přidáním spojeny další krok např. rozšíření agendy nebo jste se něčemu zavázali, neváhejte a připravte si plán, jak ho realizovat. Jak ukazují průzkumy, na lepší peníze si brzy zvyknete a nebudou motivátorem dlouho, tak ať nemusíte být o plnění závazků upomínáni, mohlo by vám to zhoršit pozici, až budete na stejné téma za rok či dva.
Nepřidali Vám? Nebo přidali, ale mnohem méně, než jste očekávali?
Důvodů, proč člověk nedostane přidáno, může být mnoho. Může přecenit své požadavky, možná jeho výkony nejsou vnímány tak, jak je vidí on sám. Nebo jste na pozici krátkou dobu. Možná se firma nenachází v takové finanční kondici, aby si mohla přidání dovolit. Nebo je pro nadřízeného jednodušší Vaši žádost odmítnout, než za zvýšení mzdy pro svého člověka bojovat. A tak bychom mohli pokračovat hodně dlouho. Je ale klíčové, abyste VY VĚDĚLI, co je ten konkrétní důvod ve vašem případě, a abyste měli se s šéfem jasno, kdy a za jakých podmínek se k jednání vrátíte. Věřím, že jste měli odvahu se zeptat „Co konkrétně mohu udělat pro to, aby mi byl plat v budoucnu navýšen?“ a domluvili jste, kdy a za jakých podmínek se k jednání vrátíte.
Když znáte důvody, je snazší nenechat se „otrávit“ a v klidu vyhodnotit situaci. Ze své přípravy máte sepsáno, z čeho se skládá Vaše spokojenost/nespokojenost v práci a co ji ovlivňuje. Když si pak do této mozaiky přidáte své poznatky z právě proběhlého jednání, můžete si racionálně rozmyslet svou strategii, jak postupovat dál.
V dlouhodobém sledování vnímám, že lidé nejčastěji uplatňují jeden z těchto 4 přístupů:
Věřím, že Vám 5 dílů minisérie „Jak si říci o zvýšení platu“ ukázalo, že má smysl se o to pokusit, a že se vyplatí to nenechat na náhodě a dobré náladě šéfa. Máte obavu, že některou část nezvládnete dobře, a proto se o to raději ani nepokusíte? Potřebujete si promyslet, jakou taktiku uplatnit, když jednání o navýšení nedopadlo podle vašich představ? Využijte koučovací sezení, jistě přijdete na nové myšlenky a kroky, jak pokračovat dál.
Ať se Vám daří,
Romana Tichá