Pod vlivem magické fráze „nejsou lidi“ (což platí, ale ne u všech typů pozic) a rostoucí průměrné mzdy (který se ale týká specifické skupiny lidí) i racionálně a ekonomicky smýšlející jedinec může podlehnout dojmu, že je ta nejlepší doba požádat o vyšší plat.
V mnoha ohledech vhodná doba jistě je, nefunguje to však automaticky. Pojďme se podívat na to, jak si zvýšit šanci, že šéf nejenže Vaši žádost vyslechne, ale také ji vyhoví.
Někdy je fajn si připomenout, že platová otázka, není ve zjednodušené formě nic jiného než výměna našeho ČASU, ENERGIE a ZKUŠENOSTÍ za PENÍZE. Aby tato výměna dlouhodobě fungovala, musí být zajímavá pro obě strany, tedy zaměstnance i zaměstnavatele. My vydělané peníze směňujeme za „složenky“, obstaráváme si jídlo a různé nezbytné i zbytné statky a radosti. Zaměstnavateli naše práce slouží k tomu, aby jejím prostřednictvím realizoval zisk.
Jak se nám směna daří monetizovat, závisí nejen na našich vyjednávacích schopnostech, ale také na tom, jaké další faktory do našeho rozhodování/hodnocení situace přistupují. Je velmi zajímavé a důležité si upřímně pojmenovat, jaké jsou složky naší spokojenosti v práci. Říkám tomu kruh spokojenosti, a když ho využívám v koučinku nebo v poradenské praxi, dochází k velmi výrazným „aha“ efektům a uvědomění. Lidé jsou často překvapeni, jak důležitou roli pro ně hrají složky jako časová flexibilita, práce z domova, doba dojíždění, prestiž zaměstnavatele, smysluplná práce a kolektiv či féroví a inspirativní nadřízení. Některé z nich se na peníze přepočítat dají, jiné ne a od určité úrovně platu to je i o tom, jak se v práci cítíme.
Třetí úroveň je investiční pohled. Co se nového se na této pozici naučím? K čemu mi výhledově bude jméno stávajícího zaměstnavatele na mém CV?
Nesmím také zapomenout na význam smysluplnosti a pocitu naplnění z práce. Co svou prací mohu ovlivnit? Jakou pozitivní stopu za sebou zanechám? Je tato práce v souladu s posláním, které v sobě vnímám?
Proto doporučuji nehodnotit svou mzdu jen podle výplatní pásky a podívat se na ni z perspektivy všech čtyřech úrovní. Vzít si papír a tužku a psát si, co vás k tomu napadne. Pokud to jen trochu půjde, zkuste to nejdřív tak, že budete sepisovat a sepisovat. Až bude přehled úplný, tak si můžete vzít jinou tužku a označit si, kde byste potřebovali přilepšit 🙂
Úroveň 1 : finanční
Úroveň 2 : spokojenostní
Úroveň 3 : rozvojová
Úroveň 4 : hodnotová a míra naplnění
Až bude váš soupis hotový, dejte si den dva pauzu a pak se pusťte do subjektivního hodnocení toho, jak jste s jednotlivými úrovněmi spokojeni. Možná se jen ujistíte, že je opravdu čas na to s tím něco udělat, možná zjistíte, že ve vás hlodá něco jiného než nespokojenost s finanční odměnou.
Věřím, že je z textu patrné, že to nejsou jen peníze, kvůli kterým vstáváme do práce (na rozdíl od ilustračního obrázku). Na druhou stranu je důležité, aby úroveň 1 – finanční fungovala, abychom ji vnímali jako spravedlivou a aby nám zajistila naše individuální potřeby.
V dalším dílu, který vyjde v pondělí 7.1. se zaměřím na to, jak to, co jste zjistili o sobě, můžete porovnat s okolním pracovním trhem, tj. vnést do svého hodnocení finanční úrovně více objektivního měřítka na základě informací z trhu.
Přeji Vám zajímavou exkurzi do Vaší hlavy a peněženky.
Romana Tichá
Máte pocit, že lépe by se Vám tato inventura dělala pod nezávislým vedením? Objednejte se na ukázkové koučovací sezení a ráda se Vám budu věnovat.
Nechcete přijít o další článek? Staňte se fanoušky mé stránky na facebooku nebo se přihlaste k odběru novinek